Ακριβής γραμμή επικαλύψεως με υπερηχητικό ψεκασμό με πολυσταθμό ψεκασμού και ελέγχου θερμοκρασίας και υγρασίας
Λεπτομέρειες:
| Τόπος καταγωγής: | Κίνα |
| Μάρκα: | OSMANUV |
| Πιστοποίηση: | ISO9001 |
| Αριθμό μοντέλου: | OSM-PT-1320 |
Πληρωμής & Αποστολής Όροι:
| Ποσότητα παραγγελίας min: | 1 Σετ |
|---|---|
| Τιμή: | Διαπραγματεύσιμος |
| Συσκευασία λεπτομέρειες: | ΞΥΛΙΝΟ ΚΟΥΤΙ |
| Χρόνος παράδοσης: | 30 ~ 40 ημέρες |
| Όροι πληρωμής: | T/T |
| Δυνατότητα προσφοράς: | Διαπραγμάτευση |
|
Λεπτομερής ενημέρωση |
|||
| Ταχύτητα μεταφορέα: | 0,5 – 15 m/min | ||
|---|---|---|---|
| Επισημαίνω: | Μηχανή επικαλύψεως με υπερηχογράφηση ακριβείας,Σύστημα ψεκασμού πολλαπλών σταθμών,Εξοπλισμός ψεκασμού με ελεγχόμενη θερμοκρασία |
||
Περιγραφή προϊόντων
Γραμμή επικάλυψης με υπερήχους με σπρέι ακριβείας για λεπτή βιομηχανική συσκευασία πολτού
Σύνθεση Γραμμής Παραγωγής
- Μεταφορέας τροφοδοσίας— σερβοκινητήρα με έλεγχο απόστασης προϊόντων, προσαρμόσιμο πλάτος (400–1600 mm)
- Σταθμός προεπεξεργασίας— αφαίρεση σκόνης και καθαρισμός επιφανειών με μαχαίρι ιονισμού αέρα
- Θάλαμος επικάλυψης ψεκασμού πολλαπλών σταθμών— 2–8 σταθμοί ψεκασμού με ανεξάρτητο έλεγχο, εξοπλισμένοι με πιστόλια ψεκασμού αέρα ή HVLP υψηλής ακρίβειας
- Σύστημα τροφοδοσίας και κυκλοφορίας επίστρωσης— δεξαμενή από ανοξείδωτο χάλυβα με αναδευτήρα, αντλία διαφράγματος, διήθηση 50–200 μm
- Θάλαμος ψεκασμού ελεγχόμενης θερμοκρασίας και υγρασίας— σύστημα φιλτραρίσματος τριών σταδίων, διατηρεί 18–28°C και 45–65% RH για βέλτιστες συνθήκες επίστρωσης
- Πολυζωνική σήραγγα ξήρανσης— IR, ζεστός αέρας ή UV-LED σκλήρυνση (προσαρμόσιμη), κάθε ζώνη ελέγχεται ανεξάρτητα
- Σύστημα επεξεργασίας ομίχλης εξάτμισης & βαφής— απόδοση σύλληψης >98% με ξηρή ή υγρή επεξεργασία
- Ντουλάπι ελέγχου PLC— ή Allen-Bradley PLC με οθόνη αφής 12″ HMI
- Σταθμός Επιθεώρησης Ποιότητας— προαιρετικό σύστημα όρασης για ανίχνευση ελαττωμάτων
- Μεταφορέας Outfeed με Ρομποτική Στοίβαξη— αυτόματη καταμέτρηση και στοίβαξη προϊόντων
Όλα τα εξαρτήματα που έρχονται σε επαφή με το προϊόν είναι κατασκευασμένα από ανοξείδωτο χάλυβα ποιότητας τροφίμων SUS304.
Τεχνικές Παράμετροι
| Παράμετρος | Τιμή / Εύρος |
|---|---|
| Τύπος γραμμής παραγωγής | Συνεχής εν σειρά επίστρωση ψεκασμού (μονόπερα ή πολλαπλά περάσματα, προσαρμόσιμη) |
| Μέγ. πλάτος εργασίας | 400 / 600 / 800 / 1000 / 1200 / 1400 / 1600 mm (προσαρμόσιμο) |
| Εύρος ύψους προϊόντος | 10 – 250 mm (ρυθμιζόμενο, μηχανοκίνητη επιλογή) |
| Ταχύτητα μεταφορέα | 0,5 – 15 m/min (ελεγχόμενο με μετατροπέα) |
| Παραγωγική ικανότητα | 500 – 5000 τμχ/ώρα (εξαρτάται από το προϊόν, προσαρμόσιμο) |
| Αριθμός σταθμών ψεκασμού | 2 – 8 σταθμοί (ανεξάρτητα ελεγχόμενοι) |
| Τύπος ακροφυσίου ψεκασμού | HVLP / Σπρέι αέρα / Airless / Υπερήχων (προσαρμόσιμο) |
| Τύπος επίστρωσης | Με βάση το νερό, βιοπολυμερές (PLA/PHA), με βάση διαλύτες, σκληρυνόμενο με υπεριώδη ακτινοβολία (προσαρμόσιμο) |
| Πάχος επίστρωσης (στεγνό) | 5 – 100 μm (προσαρμόσιμο) |
| Βάρος επίστρωσης ανά προϊόν | 0,1 – 10 g (προγραμματιζόμενο) |
| Αποτελεσματικότητα μεταφοράς επίστρωσης | ≥85% (HVLP/Υπερήχων) |
| Θερμοκρασία θαλάμου ψεκασμού | 18 – 28°C (±2°C, ελεγχόμενη PID) |
| Υγρασία θαλάμου ψεκασμού | 45 – 65% RH (±5%, ελεγχόμενη PID) |
| Μέθοδος ξήρανσης | IR / Ζεστός αέρας / UV-LED / NIR / Συνδυασμός (προσαρμόσιμος) |
| Εύρος θερμοκρασίας στεγνώματος | 40 – 120°C (ανεξάρτητη από τη ζώνη) |
| Χρόνος σκλήρυνσης | 30 – 300 δευτερόλεπτα (προσαρμόσιμο) |
| Αποδοτικότητα σύλληψης ομίχλης βαφής | ≥98% |
| Εκπομπές VOC | <50 mg/m³ (συμβατό με τα διεθνή πρότυπα) |
| Τροφοδοτικό | 380V / 400V / 460V, 50/60Hz, 3 φάσεων (προσαρμόσιμο) |
| Σύστημα ελέγχου | S7‑1200/1500 PLC ή Allen‑Bradley, 12″ HMI, αποθήκευση συνταγών (200+ συνταγές) |
| Καταγραφή δεδομένων | USB, Ethernet/IP, Profibus, προαιρετική ενσωμάτωση cloud |
| Χαρακτηριστικά ασφαλείας | Ηλεκτρικά αντιεκρηκτικά, ανίχνευση αερίου, καταστολή φλόγας, στάσεις έκτακτης ανάγκης |
| Υλικό στέγασης | SUS304 από ανοξείδωτο χάλυβα (θάλαμος ψεκασμού), βαρύς ατσάλινος σκελετός με αντιδιαβρωτική βαφή |
| Συμμόρφωση | CE, ISO9001, προαιρετικό UL, ATEX |
Εφαρμογές
- Βιομηχανική συσκευασία βαρέως τύπου— γωνιακά προστατευτικά, προστατευτικά άκρων, στηρίγματα παλετών
- Συσκευασία ηλεκτρονικών— αντιστατικοί δίσκοι για ημιαγωγούς, πλακέτες κυκλωμάτων, σκληρούς δίσκους
- Συσκευασία ανταλλακτικών αυτοκινήτων— χυτευμένοι δίσκοι ινών για ευαίσθητα εξαρτήματα
- Συσκευασία βιομηχανικών μηχανημάτων— προσαρμοσμένα ένθετα για βαρύ εξοπλισμό
- Ηλεκτρονικό εμπόριο και συσκευασία αποστολής— χυτευμένα ταχυδρομικά χαρτοπολτού, προστατευτικά γωνιακά τεμάχια
- Logistics και αποθήκευση— επαναχρησιμοποιήσιμοι χυτές ίνες και διαχωριστές
- Βιομηχανικά δοχεία χύδην— καλουπωμένοι κάδοι και τσάντες από ίνες
Επιλογές προσαρμογής
- Προσαρμόσιμο πλάτος εργασίας— από 300 mm έως 2000 mm
- Προσαρμόσιμος αριθμός σταθμών ψεκασμού— 2 έως 8 σταθμοί για επίστρωση μονής ή πολλαπλής στρώσης
- Προσαρμόσιμη διαμόρφωση ακροφυσίου ψεκασμού— σταθερό, παλινδρομικό ή ρομποτικό
- Προσαρμόσιμος τύπος επίστρωσης— επιστρώσεις με βάση το νερό, βιοπολυμερές, διαλύτες, σκληρυνόμενες με υπεριώδη ακτινοβολία ή εξειδικευμένες λειτουργικές επικαλύψεις
- Προσαρμόσιμο πάχος επίστρωσης— από 3 µm έως 200 µm
- Προσαρμόσιμο σύστημα στεγνώματος— IR, θερμός αέρας, UV-LED, NIR ή συνδυασμός
- Προσαρμόσιμος τύπος μεταφορέα— ζώνη, ρολό, αλυσίδα ή ζώνη κενού για λεπτά προϊόντα
- Προσαρμόσιμος χειρισμός προϊόντων— χειροκίνητη φόρτωση, ημιαυτόματη ή πλήρως αυτόματη με ρομποτικό φορτωτή/εκφορτωτή
- Προσαρμόσιμο εύρος θερμοκρασίας και υγρασίας— για εξειδικευμένες χημικές επικαλύψεις
- Προσαρμόσιμη επεξεργασία καυσαερίων— ξηρό φίλτρο, υγρό πλυντήριο ή ενεργό άνθρακα
- Προσαρμόσιμη ενοποίηση δεδομένων— Ενσωμάτωση MES/ERP, απομακρυσμένη παρακολούθηση, αναφορά cloud
- Προσαρμόσιμη τάση και συχνότητα— για οποιαδήποτε παγκόσμια τοποθεσία
- Προσαρμόσιμο πακέτο ασφαλείας— Πιστοποίηση ATEX, φωτοκουρτίνες, σαρωτές περιοχής
Βασικά Χαρακτηριστικά
- Συνεχής λειτουργία υψηλής ταχύτητας— έως 50 κύκλους ανά λεπτό, ιδανικό για μαζική παραγωγή
- Δυνατότητα ψεκασμού πολλαπλών σταθμών— αστάρι + τελική επίστρωση σε ένα μόνο πέρασμα
- Έλεγχος επίστρωσης ακριβείας— ±2% ακρίβεια βάρους επίστρωσης
- Θάλαμος ψεκασμού ελεγχόμενης θερμοκρασίας και υγρασίας— εξαλείφει τις περιβαλλοντικές μεταβλητές, διασφαλίζει σταθερή ποιότητα ανεξάρτητα από τις συνθήκες του εργοστασίου
- Υψηλή απόδοση μεταφοράς— ≥85% με ακροφύσια HVLP/υπερήχων, μειώνοντας τη σπατάλη υλικού επίστρωσης έως και 30%
- Χαμηλές εκπομπές VOC— <50 mg/m³ με ενσωματωμένη επεξεργασία καυσαερίων
- Σύλληψη ομίχλης βαφής >98%— καθαρό εργασιακό περιβάλλον, συμβατό με τους κανονισμούς
- Διαχείριση συνταγών— 200+ συνταγές για άμεση εναλλαγή μεταξύ προϊόντων
- Αυτοματοποιημένος κύκλος καθαρισμού— προγραμματιζόμενο καθαρισμό ακροφυσίου και έκπλυση θαλάμου
- Ενεργειακά αποδοτικό— Ανεμιστήρες VFD, στέγνωμα ελεγχόμενης ζώνης, λειτουργία αναμονής
- Ιχνηλασιμότητα δεδομένων— πλήρης καταγραφή παρτίδων για διασφάλιση ποιότητας και συμμόρφωση με τους κανονισμούς
- Εύκολη συντήρηση— ανοιγόμενες πόρτες θαλάμου ψεκασμού, ακροφύσια ταχείας απελευθέρωσης, προσβάσιμες συστοιχίες φίλτρων
- Αρθρωτό σχέδιο— προσθέστε σταθμούς ή αναβαθμίστε στοιχεία χωρίς να αντικαταστήσετε ολόκληρη τη γραμμή
Υποστήριξη και Υπηρεσίες
- Δια βίου δωρεάν τεχνική υποστήριξη— τηλέφωνο, email, βιντεοκλήση
- Επί τόπου εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία— μηχανικοί διαθέσιμοι σε όλο τον κόσμο
- Εκπαίδευση χειριστή & συντήρησης— Περιλαμβάνεται 5 ημέρες επιτόπου εκπαίδευση
- 2 χρόνια εγγύηση— σε όλα τα μηχανικά και ηλεκτρικά εξαρτήματα
- Προμήθεια ανταλλακτικών— εγγύηση για 10+ χρόνια. 48ωρη ταχεία αποστολή
- Πρόγραμμα προληπτικής συντήρησης— ετήσια επιθεώρηση, βαθμονόμηση ακροφυσίων, αντικατάσταση φίλτρου
- Συμβουλευτική για τη σύνθεση επικάλυψης— οι μηχανικοί επιστρώσεων μας σας βοηθούν να επιλέξετε ή να αναπτύξετε τη βέλτιστη επίστρωση για το προϊόν σας
- Δωρεάν δοκιμή δείγματος— στείλτε τα προϊόντα σας από καλουπωμένες ίνες. παρέχουμε έκθεση δοκιμής επίστρωσης με βελτιστοποιημένες παραμέτρους
- Απομακρυσμένη διάγνωση— Πρόσβαση VPN στο PLC για αντιμετώπιση προβλημάτων σε πραγματικό χρόνο
Συσκευασία και αποστολή
- Συσκευασμένο σε θήκες από κόντρα πλακέ εξαγωγικής ποιότητας με αντισκωριακή μεμβράνη VCI, σακούλες αποξηραντικού και αφρώδες υλικό
- Αποστέλλεται σε αρθρωτά τμήματα (κύριο πλαίσιο, θάλαμοι ψεκασμού, τμήματα μεταφοράς, ερμάριο ελέγχου) για φόρτωση εμπορευματοκιβωτίων
- Ευαίσθητα εξαρτήματα (μπεκ, αισθητήρες, PLC) συσκευασμένα χωριστά με αντιστατική προστασία
- Περιλαμβάνει: Αγγλικό εγχειρίδιο, πιστοποιητικό CE, ηλεκτρικά σχήματα, πιστοποιητικά βαθμονόμησης, κιτ εργαλείων, κιτ ανταλλακτικών
- Όροι αποστολής: FOB / CIF / DDP δια θαλάσσης, αεροπορικής μεταφοράς εμπορευμάτων ή χερσαίων μεταφορών
- Χρόνος παράδοσης: 35 ημέρες για τυπική διαμόρφωση. 45–60 ημέρες για πλήρως προσαρμοσμένες γραμμές
Συχνές Ερωτήσεις
Ε1: Ποια είναι η τυπική ικανότητα παραγωγής αυτής της γραμμής επίστρωσης με ψεκασμό;
A1: Η παραγωγική ικανότητα εξαρτάται από το μέγεθος του προϊόντος, την ταχύτητα του μεταφορέα και τον αριθμό των σταθμών ψεκασμού. Η τυπική χωρητικότητα κυμαίνεται από 500 έως 5.000 τεμάχια την ώρα. Για παράδειγμα, μια γραμμή πλάτους 600 mm με ταχύτητα 8 m/min μπορεί να επικαλύψει περίπου 2.000–3.000 μικρού έως μεσαίου μεγέθους βιομηχανικούς δίσκους ανά ώρα. Η χωρητικότητα είναι πλήρως προσαρμόσιμη, προσαρμόζοντας το μήκος και την ταχύτητα της γραμμής.
Ε2: Μπορεί αυτή η γραμμή να καλύψει τόσο το εσωτερικό όσο και το εξωτερικό των προϊόντων από καλουπωμένες ίνες;
A2: Αυτό το μοντέλο είναι βελτιστοποιημένο για επίστρωση εσωτερικής επιφάνειας. Για προϊόντα που απαιτούν τόσο εσωτερική όσο και εξωτερική επίστρωση, συνιστούμε διαμόρφωση δύο περασμάτων (εσωτερική επίστρωση, ανατροπή, εξωτερική επίστρωση) ή εξετάστε τη γραμμή ψεκασμού διπλής όψης (Προϊόν 3).
Ε3: Πώς ο θάλαμος ψεκασμού ελεγχόμενης θερμοκρασίας και υγρασίας βελτιώνει την ποιότητα της επίστρωσης;
A3: Οι επικαλύψεις με βάση το νερό και τα βιοπολυμερή είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στη θερμοκρασία και την υγρασία. Εάν το περιβάλλον είναι πολύ στεγνό, η επίστρωση στεγνώνει πολύ γρήγορα και μπορεί να ραγίσει. Εάν είναι πολύ υγρή, η επίστρωση μπορεί να μην σκληρύνει σωστά. Ο ελεγχόμενος θάλαμος διατηρεί τις βέλτιστες συνθήκες (18–28°C, 45–65% RH), εξασφαλίζοντας σταθερό σχηματισμό φιλμ, πρόσφυση και απόδοση φραγμού ανεξάρτητα από τις εργοστασιακές συνθήκες.
Ε4: Ποιοι τύποι επικαλύψεων μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε συσκευασίες βιομηχανικού πολτού;
A4: Η σειρά είναι συμβατή με επιστρώσεις φραγμού με βάση το νερό (ακρυλικό, πολυουρεθάνη), διασπορές βιο-πολυμερών (PLA, PHA, PBAT), επιστρώσεις με βάση διαλύτες και επιστρώσεις σκληρυνόμενες με υπεριώδη ακτινοβολία. Για εφαρμογές επαφής με τρόφιμα, συνιστούμε σκευάσματα χωρίς PFAS, συμβατά με τον FDA. Για βιομηχανικές εφαρμογές βαρέως τύπου που απαιτούν υψηλή αντοχή στην τριβή, συνιστώνται επιστρώσεις πολυουρεθάνης ή εποξειδικές.
Ε5: Ποιο είναι το τυπικό επίπεδο εκπομπής VOC αυτού του συστήματος;
A5: Με επιστρώσεις με βάση το νερό, οι εκπομπές VOC είναι συνήθως κάτω από 50 mg/m³. Το ενσωματωμένο σύστημα συλλογής ομίχλης βαφής αφαιρεί >98% των σωματιδίων και οι συγκεντρώσεις εκπομπών διατηρούνται κάτω από 15 mg/m³. Για επιστρώσεις με βάση διαλύτες, προσφέρουμε διήθηση ενεργού άνθρακα για την τήρηση των τοπικών περιβαλλοντικών κανονισμών.
Θέλετε να μάθετε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με αυτό το προϊόν











